Napelem rendszer

Minden, amit a napelem
működéséről,
teljesítményéről,
árakról,
telepítéséről
és megtérüléséről
tudni érdemes

Gyakran kérdezik meg kollégáinktól egy-egy tanácsadás alkalmával, hogy mennyit termel a napelem? Vagy éppen mekkora teljesítményű rendszer, illetve napelem kell egy épület energiaellátásához? Ezek a legfontosabb megválaszolandó kérdések, azoknak a leendő napelem tulajdonosoknak , akik napelemet terveznek vásárolni. Nem kell bonyolult számításokba bonyolódni a  várható napelem termelés meghatározásában, ahhoz hogy  ki tudjuk számolni azt, hogy mennyit fog termelni a telepítendő napelem rendszer.

Ehhez érdemes tudnunk…

  • Mennyi pénzt  költünk évente  a hálózatból vételezett villamos energiára, ha a fűtés kiváltásában is gondolkozunk, akkor fűtésre mennyi pénzt költünk jelenleg éves szinten.
  • Ha a nyári meleg évszakban a kellemesebb hőmérsékletet  inverteres klíma telepítésével szeretnénk megoldani, akkor ezeknek az eszközöknek a fogyasztását is kalkulálni szükséges.
  • Érdemes előre megtervezni a várható éves fogyasztást, hiszen ez alapján tudjuk meg tervezni és pontosan méretezni a napelem rendszert.

Ma már rendelkezésre állnak olyan  szoftveres alkalmazások amelyekkel  előre kiszámítható és tervezhető  az éves termelés.

Napelem működése

A napelem egy olyan fotovillamos eszköz, amely a napból érkező sugárzását működése során elektromos energiává pontosabban egyenárammá alakítja át.

Napelem
árak

2010 óta foglalkozunk napelemekkel, napelem rendszerekkel. A jelenlegi kedvező napelem árak mellett egyre inkább a hétköznapi emberek számára is egy megfizethető és elérhető környezettudatos technológia.

Napelem
telepítés

A napelem rendszerek létesítése egyszerű folyamatnak tűnhet, de nagyon fontos a jó tervezés a megfelelő anyagok használata, megfelelő villamosmérnöki tervezői háttér  és a megfelelő villamos védelmek beépítese. Ahhoz hogy hosszú távon is élvezhessük az ingyen energiát, ezek elengedhetetlenek.

Napelem megtérülés

Az évek folyamán testközelből tapasztalhattuk meg, hogy ez az új környezetbarát energia  a napelemek drasztikus árcsökkenésével, mennyire elérhetővé és versenyképessé tette a napelem rendszereket.

Napelem teljesítmény

Amikor elkezdtünk foglalkozni  a napelem rendszerekkel, a napelemek hatásfoka jóval kisebb volt mint a mostani fejlettebb 330-350 Wp teljesítményű napelem moduloké. A kezdetek-kezdetén a 2010- es években 1,7 m2- es felületen 200 Wp teljesítményt lehetett kinyerni egy- egy napelemből, mára ez már 330-350 Wp teljesítményre növekedett. Elképesztő fejlődésnek voltunk  szemtanúi évről – évre.

Napelem kalkulátor

A napelem termelési adatokat számos tényező befolyásolja.

Napelem teljesítménye

A napelem rendszerek összteljesítményét a rendszerhez használt napelemek egységteljesítménye határozza meg. A napelemek névleges teljesítményét standard mérési körülmények között határozzák meg, ezek az adatok kerülnek fel a napelemek adatlapjára is.

Napelem tájolása

Gyakorlati tapasztalataink alapján elmondhatjuk, hogy nem csak a déli tájolású telepítésben érdemes gondolkodni, a dél-keleti , dél-nyugati tetőfelületekkel is komoly termelési értékeket lehet produkálni. Kicsit nagyobb az éves várható hozamveszteség, abban az esetben, ha csak nyugat-keleti tájolással rendelkezünk, de semmi esetre sem kell elvetni, csak néhány tervezői trükköt kell bevetni a termelési görbénk javítására.

Napsütéses órák száma

Magyarország a napsütéses órák számát tekintve, jó helyzetben van, érdemes tehát kihasználni földrajzi elhelyezkedésünket, napelemek, napelemes rendszerek létesítésével. Azt azért fontos megjegyezni, hogy tőlünk északabbra ahol a napsütéses órák száma nem olyan számottevő, ott is alkalmazzák ezt a technológiát, ez azért lehetséges, mert a napelemek nem csak a direkt napsugárzást tudják hasznosítani, hanem a szórt fényt is.

Domborzati viszonyok

Kevésbé fontos körülmény a napelemek termelési hozam maximalizálását tekintve. A napelemek hasznosítását tekintve a megfelelő elhelyezkedés, az ideális tájolás beállítása, árnyékhatások elkerülése a legfontosabb.

Napelem dőlésszög

Az ideális napelem dőlésszög Magyarországon a 35-40°, ebben a dőlésszögben elhelyezett napelemek esetében számíthatunk a legjobb termelési és hozam adatokra. A legideálisabb dőlésszöget, a talajra telepített megoldásokkal a lehető legideálisabb dölésszögre beállítva érhetjük el. A tetőfelületek dőlésszöge változó. Telepítettünk már 15°- os és 55°- os tetőfelületekre is napelemet.

Időjárási viszonyok

Egy nagyon fontos tévhitet szeretnék eloszlatni, a napelem és ezáltal a napelemes rendszer, nem nyáron a szikrázó napsütéses 35 C° -ban termel a legjobban, ugyan is ilyenkor a feszültségesés miatt csökken a rendszer névleges teljesítménye. A csúcs teljesítményeket napelemes rendszerünkkel május és szeptember, október, vagy egy- egy hűvösebb nyári nap során érhetjük el.

Napelem technológia

Napjainkban a 120 db kristályos félcellából felépülő perc technológiás monokristályos modulok a legfejlettebbek. Ezen kívül lehet találkozni polikristályos 60 cellás modulokkal is. Ez a technológia 1-2 évvel ezelőtt volt nagy sláger a napelemes piacon.

Napelem mérete

A napelemek mérete nagyából a teljesítményükkel arányosan nő. A kisebb napelemek általában kisebb szigetüzemű rendszereknél használatos. A nagyobb méretű napelemek mondhatjuk standard méretű napelemeknek kb. 99 mm x 1656 mm x 39,5 mm. Vannak nagyobb méretű modulok, de itt is van egy maximális méret a bűvös 2000 mm - ezt a maximalizált méretet a gyártás technológiára lehet visszavezetni.

Napelem típusok, fajták

Különböző napelem típusokkal találkozhatunk, így például vannak az árnyék tűrő szórt fényt nagyobb hatásfokkal hasznosító polikristályos napelemek. A monokristályos napelem modulok előnye a direkt napsugárzás jobb hasznosításánál mutatkozik meg.

A különböző napelem típusok más és más éghajlati körülmények között teljesítenek jobban. A  napsütéses területeken a monokristályos napelem jobb termelési értékeket tud,mint a polikristályos szerkezetű,  a  felhősebb területeken a polikistályos napelem teljesít jobban. Magyarországon jellemzően a kristályos napelem technológia használata a legjobb választás és eredményesebb is mint a vékonyrétegű technológia.  Fontos tapasztalt szakember tanácsát kikérni erről a kérdésről, hiszen jelentősen befolyásolja, hogy az évek során mennyit fog termelni a napelem.  Magyarországhoz hasonló változékony időjárású  földrajzi területeken a szezonális különbségek, vagy egy-egy kevésbé napsütötte hónap az éves fordulóhoz közeledve idővel kiegyenlítik egymást.

A napelem teljesítmény kiszámításához nagyon fontos, hogy ismerjük a telepítési helyszín adottságait és a pontos paramétereket. Az adott helyszín napsütéses óráinak számát is kell tudnunk, hogy pontos eredményhez jussunk. Az Európai Bizottság létrehozott egy kalkulátort, amellyel minden szükséges adat megadása után, hozzá juthatunk a pontos hozam értékekhez. A tájolás,  beesési szög, a dőlésszög,  a rendszer és az inverter veszteségei, mind kalkulálható.

Gyakori kérdések a napelemekkel kapcsolatban

Napelem termelési adatok

A megfelelő típusú, és minőségű napelem kiválasztása után, rendszer vagy akár napelem szinten nyomon követhetőek a termelési adatok.

napelem rendszer vélemények

2012 óta telepítunk napelem rendszereket, megrendelőink pozitív  véleménye, visszajelzése mindig fontos csapatunk számára.

mekkora napelem kell?

A telepítési helyszín adottságainak pontos ismerete után határozható meg, mekkora szabad árnyékmentes felület áll rendelkezésre.

napelem panel teljesítménye

A rendelkezésre álló tetőfelület tudatában, nagyon fontos, hogy az adott helyszínen a lehető legnagyobb teljesítményt nyerjük ki és tudjuk hasznosítani.

napelem szükséglet

Az éves elszámoló számlán található energia felhasználás alapján, kiszámolható és          megtervezhető mekkora teljesítményű napelemre van szükségünk.

Napkollektor vagy napelem?

A napelem a napsugárzásból közvetlenül villamos áramot, egyen áramot állít elő, a       napkollektor a nap melegéből hőenergiát. A hőenergia meleg víz, medence fűtés, vagy fűtés rásegítésre használható. A napelemmel előállított elektromos áram átalakítás és tárolás után szinte mindenre használható.

napelem rendszer árak

Tekintse meg aktuális csomagajánlatunkat! Kérjen gyorsan és egyszerűen egyedi ajánlatot!

Mennyit változtak a napelem rendszer árak az évek során?

napelem rendszer árak 2020

2020-ban a monoperc félcellás technológiával elértük a 330 és 370 W közötti teljesítményszintet. W-onkénti ár további csökkenésével.

napelem rendszer árak 2019

2019-ben a monoperc technológia megjelenésével egy jóval nagyobb hatásfokú napelemekkel volt lehetőség tervezni a rendszereket. Mindez 2018-as árhoz képest jóval kedvezőbb árfekvésen valósult meg.

napelem rendszer árak 2018

Évről évre megfigyelhető tendencia volt ugyanazon felületen a néhány W-os teljesítménynövekedés. Ezzel párhuzamosan a W-onkénti ár csökkent.

napelem rendszer árak 2017

2017-ben még egy adott felületen, jóval kisebb teljesítményt tudtak termelni a napelemek és az áruk is 60-70 ezer Ft környékén volt.

Előzetes, általános kalkulációk és tudnivalók:

napelem rendszer ár kalkulátor

Napelem rendszereink ára változó,mert egyéni igényekhez, szükségletekhez igazítjuk őket.

eon napelem rendszer ár

EON területeken is vállaljuk a napelemes rendszerek komplett kivitelezését. Tekintse meg meglévő tervezési és kivitelezési referenciánkat!

napelem rendszer vélemények

Partnereink tollából

Kapcsolat

Cégünk országosan vállalja a tervezési feladatok, és az engedélyeztetés  komplett ügyintézését, illetve komplett rendszerek generál kivitelezését.

Címünk

1055 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 76.
6041 Kerekegyháza, Park utca 40.

Telefon

Mobil: +36 70 616-2201

E-mail

info@damartec.hu

Írjon nekünk!

Szakembereink állnak rendelkezésükre!